gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

Uşak Üniversitesi Pilot Üniversite Seçildi

2016 – 2017 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün Kalkınma Bakanlığı ile işbirliğiyle başlattığı proje kapsamında pilot üniversite olarak belirlenen 5 üniversitenin içerisinde Uşak Üniversitesi‘nin de yer aldığını açıkladı. Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde,  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, YÖK üyeleri, 181 üniversitenin rektör ve senato üyeleri ile öğretim […]

Uşak Üniversitesi Pilot Üniversite Seçildi
18 Ekim 2016 - 22:23 'de eklendi.

2016 – 2017 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün Kalkınma Bakanlığı ile işbirliğiyle başlattığı proje kapsamında pilot üniversite olarak belirlenen 5 üniversitenin içerisinde Uşak Üniversitesi‘nin de yer aldığını açıkladı.

akademik-acilis

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde,  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, YÖK üyeleri, 181 üniversitenin rektör ve senato üyeleri ile öğretim üyesi ve öğrenci temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı  Erdoğan bir konuşma yaptı.

Yeni akademik yılın Türkiye ve millet için hayırlı olması ve bu dönemde öğretim üyeleri ve öğrenciler için başarılı, verimli, huzurlu bir öğretim dönemi temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen bu açılış töreninin geleneksel bir hal alacağına inandığını söyledi.

Üniversiteler arasında daha kaliteli eğitim verme konusunda bir yarış başladığını kaydeden Cumhurbaşkanı  Erdoğan, üniversiteler arasında kaliteyi yükseltmenin yollarından birinin de “misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma” olarak ifade edilen uygulamalar olduğunu söyledi ve YÖK’ün Kalkınma Bakanlığı ile işbirliğiyle başlattığı proje kapsamında pilot üniversite olarak belirlenen 5 üniversitenin bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilip destekleneceğini açıkladı.
Uşak Üniversitesi’nin, tekstil, dericilik, seramik alanında, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin, hayvancılık alanında; Düzce Üniversitesi’nin, sağlık ve çevre alanında; Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin, tarım ve jeotermal alanında; Bingöl Üniversitesi’nin, tarım havza bazlı kalkınma alanında,  bu proje kapsamında pilot yükseköğretim kurumları olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Tabii pilot üniversiteler gereken gayreti, çalışmayı, üretkenliği ortaya koymaları halinde bu projenin içinde yer alabileceklerdir. Şayet yeterli çaba gösterilmezse aynı konuda bir başka üniversite projeye dâhil olabilir, rekabet dediğin olay budur. Aksi takdirde bunun adı rekabet olmaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uşak Üniversitesinin 181 yükseköğrenim kurumu arasından Kalkınma Bakanlığı ve YÖK işbirliği ile pilot seçilen 5 üniversite arasına girdiğini ifade ettiğini belirten Vali Ahmet Okur “İlimizde 2006 yılında eğitim ve öğretime başlayan ve 10 yıl gibi kısa bir sürede gerek akademik gerekse fiziki anlamda büyük bir hamle yapan Uşak Üniversitemiz inşallah bu proje kapsamında Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girer. Ayrıca Valiliğimizin Zafer Kalkınma Ajansı bünyesinde hazırlığını yaptığı ve deri sektörünün kalkındırılmasını hedeflediği proje ile de uyumlu olan bu planlama ve teşviklerin ilimizin deri sektörünün geleceğine olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum. İlimizin üniversitesine verilen bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Üniversitemize böyle bir imkan verilmesi vesilesi ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Kalkınma Bakanlığımıza ve Yüksek Öğrenim Kurumuna teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER