gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

Uşak Şeker Fabrikası,Doksan Birinci Kampanya Dönemi Başladı

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası, 2016-2017 yılının doksan birinci kampanya dönemiyle şeker pancarı alımlarına başladı. Türkiye’nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın 91. kez açılan “Pancar Alım Kampanyası” nedeniyle tören düzenlendi. Törende konuşan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Ali Erdoğmuş, pancar üretim sözleşmesi çerçevesinde merkez, Çivril […]

Uşak Şeker Fabrikası,Doksan Birinci Kampanya Dönemi Başladı
22 Eylül 2016 - 17:59 'de eklendi.

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası, 2016-2017 yılının doksan birinci kampanya dönemiyle şeker pancarı alımlarına başladı. Türkiye’nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın 91. kez açılan “Pancar Alım Kampanyası” nedeniyle tören düzenlendi.

seker-fabrikasi-pancar-alim

Törende konuşan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Ali Erdoğmuş, pancar üretim sözleşmesi çerçevesinde merkez, Çivril ve Dumlupınar pancar üretim bölge şeflikleri ve bin 885 çiftçi ailesiyle 241 bin 500 tonluk üretim kapasitesi sözleşmesi yaptıklarını belirtti. Şeker pancarı ekimlerinin 12 Mart’ta başladığını, toplam 34 bin 500 dekar alanda ekim yapıldığını aktaran Erdoğmuş, üretim yapan çiftçilere bugüne kadar 9 milyon 569 bin lira avans ödemesi yapıldığını kaydetti. Şeker pancarı alımlarının 7 merkezde gerçekleşeceğini, 106 gün boyunca fabrikada, 24 saat kesintisiz çalışılarak günde ortalama bin 800 ton şeker pancarı işleneceğini ifade eden Erdoğmuş, “Yaklaşık 190 bin ton şeker pancarı işlenecek, üretim döneminde 25 bin ton şeker, 8 bin ton melas, 60 bin ton yaş pancar posası elde edilmesi planlanıyor” dedi.

Uşak Valisi Ahmet Okur, şeker fabrikasının kent ve bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını belirtti.

Türkiye’nin her alanda önemli gelişim gösterdiğinin altını çizen Vali Okur, “Türkiye’nin büyümesinden rahatsız olanlar her zaman değişik oyunlarla bu ülkeyi karıştırmayı, zarar vermeyi amaçladılar. 15 Temmuz’da yeniden ülkemizi karanlığa mahkum etmek için çabaladılar. Ancak milletimiz buna izin vermedi. Biz tüm bu oyunları boşa çıkarmaya, üretmeye büyümeye devam edeceğiz” dedi. Vali Okur Uşak ilimizin bölge ve ülke kalkınmasına önemli katkılar koymaya devam ettiği konuşmasında “Uşak ilimiz özellikle sanayi alanında üç organize bölgesiyle hem üretim hem de istihdam konusunda farklı bir yere sahip şehrimiz. Uşaklı insanımızın ruhunda bulunan girişimcilik hassası önemini hala koruyor. 19. Yüzyılın sonlarında sahip olduğumuz 13 sanayi kuruluşu ilimizde bugün faaliyet gösteren yüzlerce fabrikamızın temelini oluşturmuştur. Sümerbank gibi Şeker Fabrikalarımız da bulunduğu illere kimlik kazandırmış, istihdam için imkan sağlamışlardır. Uşak Şeker Fabrikamız da müteşebbis vatandaşlarımız tarafından kurulmuş bir işletme ve bugün hala ayakta. Bundan sonra da faaliyetlerine devam etmesi ve verimliliğini korumasını arzu ediyorum. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, fabrikaya ilk pancarı getiren çiftçilerden Recep Kartay, İbrahim Ketik, Okan Yakın ve Süleyman Kartay’a ödül verildi.

Kurdele kesiminin ardından şeker pancarları Vali Ahmet Okur’un tartı işlemini gerçekleştirmesinin ardından fabrikaya alınmaya başladı.

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER