gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

Türkiye’deki Seramik Üretiminin Yüzde 15’i Uşak’ta Gerçekleştiriliyor

Uşak Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi koordinasyonunda düzenlenen ve Vali Salim Demir’in iştirakleriyle gerçekleştirilen “Sektörlerin Sorunları Ve Yeni Ürün Geliştirilmesi” başlıklı toplantıların üçüncü gününde seramik sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde bulunan senato toplantı salonunda Vali Salim Demir’in iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıya […]

Türkiye’deki Seramik Üretiminin Yüzde 15’i Uşak’ta Gerçekleştiriliyor
04 Şubat 2018 - 19:56 'de eklendi.
Uşak Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi koordinasyonunda düzenlenen ve Vali Salim Demir’in iştirakleriyle gerçekleştirilen “Sektörlerin Sorunları Ve Yeni Ürün Geliştirilmesi” başlıklı toplantıların üçüncü gününde seramik sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde bulunan senato toplantı salonunda Vali Salim Demir’in iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıya Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak’ta seramik üretimi gerçekleştiren sanayi kuruluşlarının yöneticileri ile akademisyenler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş toplantıda yaptığı konuşmada “Sektörlerin Sorunları ve Yeni Ürün Geliştirilmesi” konularını içeren toplantıların üçüncüsünün “Seramik Sektörü” alanında gerçekleştirildiğini ve seramik firmaları temsilcileriyle akademisyenlerimizin bir araya geldiğini söyledi. Uşak Üniversitesi’nin 2016 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın deklarasyonu ile deri, seramik ve tekstil alanında pilot bölge olarak seçildiğini belirterek “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı çerçevesinde 5 üniversite pilot üniversite oldu. Biliyorsunuz bunlardan biri de Uşak Üniversitesi ve diğer üniversiteler bir yahut ikişer alanda seçilmiş olmasına rağmen Uşak Üniversitesi üç farklı alanda pilot üniversite seçilmiştir. Uşak Üniversitesi Rektörlük görevime başlamış olduğum bu süreç içerisinde en çok arzu ettiğim şey üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek. Bundaki temel amacımız; üniversite bilgi üreten bir kurumdur. Üretilen bu bilgileri siz değerli seramik yöneticileri olarak kullanmanız ve daha çok istihdam yaratmanız, daha çok katma değer oluşturmanız ve dışa bağımlı olmanızı azaltmaktır. Bu yüzden ihtisaslaşma sürecini iyi değerlendirmek istiyoruz ve sizlerle bunun için bir arada bulunuyoruz. Biz bilgilerimizi sizinle paylaşmak ve sizlerin de bizim yanımızda olmanızı istiyoruz” dedi.
Açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Salim Demir de konuşmasında Türkiye’deki seramik üretiminin yüzde 15’inin Uşak’ta gerçekleştirildiğini belirterek, seramik üretiminin, deri ve tekstil sektöründen sonra üretim kapasitesi olarak dikkat çekecek bir büyüklüğe yaklaştığını kaydetti.
Vali Salim Demir, konuşmasına şöyle devam etti: “Uşak’ta, Türkiye seramik üretiminin yüzde 15’i gerçekleştiriliyor; deri ve tekstilde de Türkiye’de ilk 10’a giren bir üretim miktarına sahibiz.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi artık eski Türkiye değil yeni Türkiye var ve hedeflerimiz ile ilgili de çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bunlarla ilgili en önemli hedeflerimiz 2023 yılında odaklanıyor, daha sonra 2053, 2071 yılları ile devam ediyor. Dolayısı ile dünyada sözü edilen, etkisi ve yetkisi olan bir Türkiye istiyorsak, ülkemiz için belirlenmiş hedeflere mutlaka en azami katkıları sunmamız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinen bir sözü var diyor ki; “Eğer siyasi başarılarınızı ekonomik başarılar ile taçlandırmazsanız, başarılarınız devamlı olamaz.” Dolayısıyla bizlerin de üretim sektöründe ülkemiz adına dünyada söz sahibi olmamız gerekiyor. Bunun olmazsa olmazlarından bir tanesi, ithalatı azaltacağız. İhracatımızı da arttırarak cari açıkları azaltacağız hatta sıfırlayacağız. Ülkemizin kredi alan değil kredi veren bir ülke olmasını sağlayacağız. Diğer yandan ihracat sepetindeki mamul ve yarı mamul ürünlerimizin kilogram başına olan değerini mümkün olduğunca en yüksek seviyelere çıkaracağız, ihracatımızı beş yüz milyar civarına yükselteceğiz. Sanayi-Üniversite buluşması ve işbirliği bu nedenle çok önemlidir. Üniversitemize bu konuda görev verilmiş durumda, bu anlamda deri, tekstil ve seramik sektörlerinin sorunları ve yeni ürün geliştirilmesi ana başlığımızdır”dedi.
Uşak Üniversitesi’nin Kalkınma Bakanlığınca ciddi anlamda desteklendiğini ifade eden Vali Salim Demir, “ Üniversitenin sanayinin isteklerine cevap verebilmesi için Kalkınma Bakanlığı tarafından ciddi anlamda destek verilmektedir. Dünya artık küçülmüş durumda. Dünyada ne varsa bizde de olması lazım. Bizde olması içinde bilgiyi, bilimi ve teknolojiyi mutlaka en üst seviyede kullanmamız gerekiyor. Eğer dünya değişiyorsa biz de mutlaka ona ayak uydurmalıyız, yoksa onlar ilerler biz geri kalırız. Bugün artık öyle bir rekabet var ki eğer yerinizde sayıyorsanız geri kalmışsınız demektir. Mutlaka ilerlememiz hatta koşmamız gerekiyor. Son söz olarak bunu yapabilmek için de birlikteliklere, ortaklıklara ihtiyaç var. Bunlardan da en önemli olanı, bilim-sanayi buluşmasıdır. Toplantımızın bu anlamda hayırlı sonuçlar vermesini diliyorum. Tüm katılımcılara da katılımlarından dolayı ve emeği geçenlere de emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Uşak Üniversitesi Deri, Tekstil ve Seramik Koordinasyon Kurulu Üyesi Dr. Erhan Aydın “İhtisaslaşma Süreci, İlerlemeler ve Sektörden Beklentiler” konulu sunumunu yaptı.
Sunumun ardından seramik sektöründeki firmalara ait problemleri ele almak üzere oluşturulan oturum gerçekleştirildi. Doç. Dr. Abdullah Dikici moderatörlüğünde yapılan oturumda, Vali Salim Demir, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür vekili Orhan Karalar, Rektör Yardımcısı Ömer Karahan, Uşak Üniversitesi Seramik Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Şirin Koçak Özeskici soruları cevapladılar.
Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER