porno izle - mp3 indir - mp3 indir - mp3 indir - Toplumsal Vicdansızlık ve Merhametsizlik Hastalığına Yakalanmışız | Uşak Haber
gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

Vicdan “Kendinden geçme. Duygu. Duyma.”, “İyiyi kötüden ayırabilen, iyilik etmekten lezzet alan ve kötülükten elem duyan manevî his.”

Vicdan: İnsan ruhunun en ileri bilgi kaynağı. O, bir şeye “evet” dedi mi, onu ne akıl yalanlayabilir, ne de duyu organları.

Merhamet:Bir kimsenin ya da bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan duyulan üzüntü, acıma.

Vicdansızlık: Gönlünde, insana dair ne varsa barındırmayan

Merhametsizlik: Acımasız olma durumu, acımasızlık, kalpsizlik

İşte biz toplum olarak bu hastalığa yakalanmışız.

15 yaşında bir kız gayri meşru çocuk dünyaya getiriyor. Bu yetmiyor, tek başına doğurduğu çocuğunu annelik duygularından mahrum şekilde korkudan camdan sokağa atıyor. Çocuk  cennet kuşu olurken, 15 lik anneye hapis yolu.

Bu olayın hiç bir yerinde ne vicdan var, ne de merhamet.

30 yaşında bir kadın. Eşinden boşanıyor. Adam güya bin pişman. Barışmalara gidiyor zahmetler edip.   Ancak, öfkeyle, barışma cinayet mahalline dönüşüyor. Tartışmaya girdiği eski karısını bıçaklayarak öldürüyor. Sormazlar mı adama barışmaya gitmiştin de  bıçağın yanında ne işi vardı diye.

Sokakta kendi halinde uyuyan bir köpekçik. Kimseye havlamıyor hırlamıyor. Zaten verilen ilaçlarla hayvanların beyni uyuşuyor. Bizim güçlü kuvvetli genç delikanlı uyuyan hayvana bir tekme ile erkekliğini ispat ediyor.

Uyuşturucuya bulaşmış bir torun. O zehiri alabilmek için nineden dededen para istiyor. Alamayınca gözünü kırpmadan dövüyor, öldürüyor  hatta  yetmiyor  elini, boğazını kesiyor.

Alın terini akıtarak çalışıp, evine ekmek götürmek için çabalar evin babası-annesi. Ama yollarını gözleyen sadece çocukları değil ki. Asalaklığa alışmış, başkalarının rızkına göz dikmiş şeref yoksunu, ya yolunu keser ya da kapıp kaçar bütün emeğin karşılığını. Kira gitti, ilaç parası gitti, çocukların okul harçlığı gitti.

Canı çeker insanın ,marketten sucuk alayım der. Ama  o ne ki ;at eti eşek eti. Bunlar da yetmez domuz etini de koyuverirler reyona. Hiç bir  uyarı yapmadan.

Usta inşaat yapar. Kumu eksik, çimentosu eksik. Ee denetim var. Unutmamak lazım ki bazı kişilerin dini imanı para.

Öğretmen ders verir. Alın çocuklar testleri çözün. Anlamazsa ,yapamazsa çocuk. Aptal, geri zekalı yaftasını yer. Hafta içi tembel çocuk nedense  kurslar açılınca cengaver olur.

Doktorlar eskiden muayenehaneye gelmeyen hastayı, hastanede tanımazdı. Şimdi  bi farklı oldu. Hastaya  ilgi yok demeyecek kadar. Sorulara cevap evet -hayır. Onlar  o hastalıklara aşina olabilir ama, hasta olunca iş farklı.

Bazen bir kişi. Herhangi bir kişi. Hastanede hasta. Okulda veli. Yolda yaya veya sürücü. Dünyayı o yaratmışçasına küstah ve saygısız. Hatta kaba ve diktatör.

İşe girmek ister kişi. Gider, müracaat eder. Belgeleri elinde, diploması yanında. Ancak ; hamili kart sahibi tanıdık yoksa, kusura bakmayın  denir yollanır.

E bunların hepsi vicdan ve merhametle mi ilgili. Bi düşünün bulacaksınız.

 

28 Eylül 2017 - 20:11 'de eklendi.

Toplumsal Vicdansızlık ve Merhametsizlik Hastalığına Yakalanmışız

Vicdan “Kendinden geçme. Duygu. Duyma.”, “İyiyi kötüden ayırabilen, iyilik etmekten lezzet alan ve kötülükten elem duyan manevî his.” Vicdan: İnsan ruhunun en ileri bilgi kaynağı. O, bir şeye “evet” dedi mi, onu ne akıl yalanlayabilir, ne de duyu organları. Merhamet:Bir kimsenin ya da bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan duyulan üzüntü, acıma. Vicdansızlık: Gönlünde, insana dair ne […]

Etiketler :