gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

*banner2

Teşrik Tekbirlerini Unutmayın

Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir.
tesrik-tekbir

Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteâkip birer defa ”  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ  “

“Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd” şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir.

Teşrik tekbirinin anlamı:
“Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır.

Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile Cebrail (a.s); “Allahu ekber Allahu ekber” diyerek tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; “Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber” diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; “Allahu ekber velillâhi’l-hamd” der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.

 

10 Eylül 2016 - 19:10 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi.
Etiketler :
Uşak Belediyesi Amatör Spor Kulüplerinin Yanında Uşak Belediyesi Amatör Spor Kulüplerinin Yanında
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE UŞAK TÜRKİYE’NİN ÖRNEK PROJESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE UŞAK TÜRKİYE’NİN ÖRNEK PROJESİ
Uşak’ın İlk Kadın Ahisi Kaftanını Giydi Uşak’ın İlk Kadın Ahisi Kaftanını Giydi
Kansere Karşı Etkili 16  Yiyecek Kansere Karşı Etkili 16 Yiyecek
Başarılı İşler Başarılı Planlardan Sonra Gelir Başarılı İşler Başarılı Planlardan Sonra Gelir
Uşak Belediyesi Şehrin Takımlarına Sahip Çıkıyor Uşak Belediyesi Şehrin Takımlarına Sahip Çıkıyor
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA