gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

“Sektörlerin Sorunları ve Yeni Ürün Geliştirilmesi”Toplantıları

Uşak Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi koordinasyonunda deri, tekstil ve seramik sektörlerinin sorunlarının tartışılması amacıyla düzenlenen “Sektörlerin sorunları ve yeni ürün geliştirilmesi” başlıklı toplantı, Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde Vali Salim Demir’in iştirakiyle gerçekleştirildi.
 
Uşak Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesini istediklerini ifade ettiği konuşmasında “Türkiye terör örgütlerine karşı sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor, bu operasyonlardaki başarımızın en önemli nedeni son 15 yılda bilime, bilgiye verilen önemdir, Savunma sanayinde kendi silahını, mermisini yapan bir ülke olan Türkiye bu gücü ile başarılı oluyor. Üniversiteler sadece öğrenci yetiştiren merkezler değildir. Bilimi üreten ve yayan, ülkenin gelişmesine, ekonomiye katkı sağlamak amacıyla çalışma yapan eğitim kurumları arasında yer alan Uşak Üniversitesi de bu misyonla hareket etmektedir” dedi.
Uşak Üniversitesinde tekstil bölümünün 1990 yılında kurulduğunu ancak bugüne kadar sanayi-üniversite işbirliğinin tam olarak sağlanmadığını belirten Rektör Savaş, şunları söyledi:
“Üniversitemiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2016 yılında tekstil, deri ve seramik sektörlerinde ihtisas üniversitesi olarak ilan edildi. Bizde üniversite olarak bu sektörlerin gelişimine nasıl katkı sağlarızı konuşmak için sizleri buraya davet ettik. Bugün tekstil, yarın deri, sonraki günde seramik sektörü ile ilgili toplantı düzenlenecek. İş adamlarımızın bu toplantılarda sorunlarını dinleyip bizden istediklerini öğreneceğiz. Ben sizlerin üniversiteye gelmenizi istiyorum, bizler sizin ayağınıza gelmekten gocunmayız, ancak sizler de çocuklarınızı gönderdiğiniz üniversiteye gelin. Ortak çalışalım, siz kazanın ülkemiz kazansın.”
Rektör Savaş’ın ardından bir konuşma yapan Vali Salim Demir, Türkiye’nin kalkınmasında herkese görev düştüğünü bu sebeple üniversite – sanayi işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladığı konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülkemizde çok ciddi gelişmeler oluyor artık ülkemiz dünyada söz sahibi olmanın kapılarını aralamış ve hızla mesafe almaya devam ediyor. Dünyanın en hareketli jeopolitik bölgesinde bulunuyoruz. Dolayısıyla güçlü, sağlıklı, dinamik bir nüfusa, sanayiye ve ekonomiye sahip olmazsak dünya çapında söz sahibi olmamız hatta ayakta kalmamızın da zor olabileceği bir coğrafyadayız. Önümüze ve ileriye baktığımız zaman dünyada ilk 10 büyük ekonomi arasına girmeyi kendimiz için devletimiz ve milletimiz için hedef seçmişiz. Hem 2023, 2053 ve 2071 ile ilgili hedeflerimiz var. Bu sebeple sanayi-üniversite buluşmasını mutlaka gerçekleştirmemiz lazım, katıldığım tüm toplantılarda söyledim burada tekrar etmek istiyorum: Artık Ülkemizdeki sanayicinin kredi ve hibe anlamında çok fazla eksiği kalmadı. Hatta dünya çapında bu konuda çok ciddi destekler olduğunu vurgulamak istiyorum. Devletin sağladığı hibeler ve destekleri anlatan pek çok toplantı düzenledik. Bununla da yetinmedik, üniversite ve sanayi işbirliğini sağlamak üzere harekete geçtik. Sayın rektörümüze ve tüm akademisyenlerimize devletim ve milletim adına teşekkür ediyorum, bu buluşmaya ev sahipliği yaptılar.  Eğer biz üniversitemizle şehrimizi, sanayimizi buluşturabilirsek ilimizin gelişmesi, kalkınması için ilerlemesi için ve dünyada ülkemizin hak ettiği yeri alması için hiçbir engel kalmayacaktır. Uşak’ın şu an ciddi bir alt yapısı ve sanayisi var. Tekstil’in ana unsurlarını içinde barındıran çok ciddi bir sanayi geçmişi var. İlkler şehri olan Uşak’ta elektriği sanayide ilk kullanan ve dokuma fabrikalarının sayısıyla ilk iller arasında olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bunlarla birlikte dünyanın hızla değiştiğini, bu gelişmelere ayak uydurmak gerektiğini unutmamak lazım.”
Gelişmeyi, kalkınmayı hedefleyen ülkelerin dünyadaki her şeyden haberdar olması gerektiğini belirten Vali Salim Demir, “Bunun olmazsa olmazı da bilimi ve teknolojiyi iyi takip etmekten geçiyor. İşte bilimin ve teknolojinin geliştiği yer olan üniversitelerimizin hem şehirle hem de sanayi ile her an beraber olması lazım. Bu toplantının bu niteliği itibariyle çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Peki bundan sonraki süreçte ne yapmak istiyoruz? Sayın Cumhurbaşkanımızın işaretleri ile ilimizdeki üniversitemizde 3 ana dalda tekstil, deri ve seramikte sanayicilerimizin sorunlarının çözülmesi ve projelerin hazırlanmasını, hayata geçirilmesini istiyoruz.  Bugün bu manada güzel bir başlangıç yaptık, bizlere bugünkü olduğumuz yerden daha ileri gitme görevi verilmiş durumda ve bunu gerçekleştirmek için de üniversitemizin siz sanayicilerimizle irtibat kurması, iç içe olması gerekiyor. Biz bundan önce farklı mekanlarda farklı sektörlerde girişimcilerimizle çok sayıda toplantıda beraber olduk. Bugün de sayın rektörümüzle beraber istedik ki tekstil, deri ve seramikte tüm girişimcilerimizi üniversitemize davet edelim beraber olalım sorunlarımızı konularımızı beraber gözden geçirelim, yapmamız gereken ne varsa onu yapmanın adımlarını hep beraber atalım istedik. Toplantılarımızın güzel gelişmelere vesile olmasını diliyorum” dedi.
Vali Salim Demir’in konuşmasının ardından, ihtisaslaşma süreci, ilerlemeler ve sektörden beklentilerle ilgili sunum, deri ve tekstil tasarım merkezi projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Program Vali Salim Demir’in başkanlığında ve Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Orhan Karalar, Doç. Dr. Abdullah Dikici ve Yrd. Doç. Dr. Beyhan Pamuk’un katılımlarıyla gerçekleştirilen ‘Tekstil sektöründe katılımcı firmaların karşılaştığı sorunların değerlendirildiği’ oturumla sona erdi.
01 Şubat 2018 - 21:49 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.
Etiketler :
Uşak Üniversitesi Öğrencierinden Afrin’e Destek  Ziyareti Uşak Üniversitesi Öğrencierinden Afrin’e Destek Ziyareti
Halk Oyunları Yarışmalarında Uşak İl Birinciliği HOKAD’ın Oldu Halk Oyunları Yarışmalarında Uşak İl Birinciliği HOKAD’ın Oldu
Muratbey Uşak Bosna Hersek Kampı Son Hız Devam Muratbey Uşak Bosna Hersek Kampı Son Hız Devam
Çevre Yolu İle Termal Gelişecek Çevre Yolu İle Termal Gelişecek
Uşak’ın Öz Değerleri Mehmetçikle Buluşacak Uşak’ın Öz Değerleri Mehmetçikle Buluşacak
Biletler Kombine Taraftar Tribüne Biletler Kombine Taraftar Tribüne
SON DAKİKA