gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

PALYATİF BAKIM GÜNÜ

Uşak Devlet hastanesinde Palyatif Bakım Merkezinde tedavi gören hastalara yönelik tedavide moralleri yükseltmek ve Palyatif Bakım Merkezlerinin önemini vurgulamak maksadıyla bir etkinlik düzenlendi. Tedavi gören hastalara karanfil dağıtılarak geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu. Uşak Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde Ekim ayının ikinci Cumartesi günü olan Dünya Palyatif Bakım Günü nedeniyle yapılan etkinliğe Kamu Hastaneleri Birliği Genel […]

PALYATİF BAKIM GÜNÜ
14 Ekim 2016 - 23:29 'de eklendi.

Uşak Devlet hastanesinde Palyatif Bakım Merkezinde tedavi gören hastalara yönelik tedavide moralleri yükseltmek ve Palyatif Bakım Merkezlerinin önemini vurgulamak maksadıyla bir etkinlik düzenlendi.

palyatif

Tedavi gören hastalara karanfil dağıtılarak geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu. Uşak Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde Ekim ayının ikinci Cumartesi günü olan Dünya Palyatif Bakım Günü nedeniyle yapılan etkinliğe Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın ATLI, Başhekim Uzm.Dr. Abdurrahman Yılmaz, hastane idarecileri ve çalışanları katıldı.

Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde 11 oda 22 yataklı olarak 2015 yılı Mart ayında hizmete açılan Palyatif Bakım Merkezi’nde açılıştan bugüne kadar geçen süreçte, 365 hastaya, ağrısının ve diğer fiziksel, psikososyal ve manevi problemlerin erken döneminde belirlenmesi, tedavi ile acı çekmenin önlenerek hasta ve ailesinin yaşam kalitesinin geliştirilmeye yönelik hizmet verilmiştir. Palyatif bakım ekibinde psikolog ,diyetisyen ,fizyoterapist, yaşlı bakım teknikeri, sosyal hizmet uzmanı yer almaktadır. dahiliye hekimlerimizin sorumluluğunda, uzman medikal onkoloğumuzun desteğiyle, 24 saat hizmet verilmektedir. Palyatif Bakım Merkezi’nde çok amaçlı salon, meşguliyet odaları girişim ve muayene odası, poliklinik odası, ağrı polikliniği ve ekip odası oluşturularak modern bir şekilde dizayn edilmiştir.

Ziyaret sonrasında açıklama yapan Uz.Dr.Yalçın ATLI bu gün ile toplumda palyatif bakım hizmetlerinin önemi hakkında farkındalığın kazandırılması amaçlandığını belirti.

İnsan ömrünün giderek uzamakta, buna paralel olarak yaşlı ve kronik hastalıkları olan nüfusun da giderek artığını belirten ATLI, “Bu artış, beraberinde hemen hemen yeni fark edilen ve son yıllarda oluşturulmaya başlanan palyatif (destek) bakım ünitelerinin doğmasına neden oldu. Gelişmiş ülkelerde yaygın olmasına karşın, ülkemizde maalesef yıllarca ihmal edilmiş ve ancak yeni yeni kurulmaya başlamıştır.” dedi.

ATLI; Palyatif bakım ile ciddi hastalığı olan kişilerde başta ağrı olmak üzere stres veren diğer şikâyetlerinin giderilmesi ve sorunların çözümlenmesi amaçlandığını dile getirerek, “Dünya sağlık örgütü palyatif bakımı, Yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede; ağrının ve diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile fiziksel, psikososyal ve spiritüel gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşım olarak tanımlamaktadır.” dedi.

Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı yapılan etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada; ’’Burada ki amacımız hastalarımızın ve yakınlarının yaşam kalitelerini devam ettirmelerine yardım ediyoruz. Hasta yakınlarımıza önceki yıllarda bazı hastalarını eve götürmelerini ve geri kalan zamanlarını bir şekilde evde tamamlamaları isteniyordu. Artık Palyatif merkezimizde profesyonel ekiple modern tıp uygulamaları ile hasta ve yakınlarının dilekleri de değerlendirilerek bakım hizmetleri yürütülmektedir. Uzun süreli yatağa bağımlı ve yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ortay çıkan ağrı ve diğer semptomları erken tanı koyarak ve değerlendirmek, bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafifletmek için 24 saat hizmet veriyoruz. Bugün bu etkinliğimiz ile halkımıza sunduğumuz hizmeti duyurmak istiyoruz. Bizler tüm imkanlarımız ile hasta ve yakınlarının yanındayız. Artık onlar yalnız değil dedi.

palyatif-1

Sevgi, samimiyet, hoşgörü ile önceliğimiz hizmet alan ve hizmet sunan kardeşlerimize en iyisini Allah rızası için sunabilmektir. Uşak için güzel ve ihtiyaç olan ne varsa uygulamasını kimseyi incitmeden yapmaya devam ediyoruz. Bu gaye ile geçen yıl hastanemizde açtığımız ve Türkiye’de bu hizmeti veren ilk sıralarda ve kapasitesi en yüksek il olma gururunuda yaşadığımız palyatif bakım merkezimizi ziyaret ettik. Refakatçi misafirhanesi, yeni açacağımız tedavi merkezimizi de inceledik.

Atlı, Burada hizmet sunan palyatif ekibine gösterdikleri özveriden ve hastane yöneticilerinin verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER