gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

Lut Aleyhi selam., Hazreti İbrahim’in [a.s] kardeşi Harran’ın oğludur. Hazreti İbrahim [a.s], yaşadığı bölgeden ayrılınca yeğeni Lut’u [a.s] da kendisiyle beraber Harran bölgesine götürdü.Fakat, bir müddet sonra Lut Gölü yanındaki Sodom bölgesine gitti ve buradaki insanlara ilahi mesajı iletmek üzere, peygamber olarak vazifelendirildi.

Lut Aleyhisselam’ın peygamber olarak gönderildiği kavim, ahlaksızlık ve yakışıksızlık noktasında çok ileri gitmişlerdi. Bu insanlar, kadınlar yerine erkeklere karşı şehvet duyguları besler ve hiç utanmadan bu duygularını açıklarlardı. İnsanlığın fıtratına ters olan bu duygu, söz konusu insanları hayvandan çok aşağı dereceye düşürmüştür.
Hz.Lut kavmine tebliğe başladı: « (Allah’a karşı gelmekten) sakınmaz mısınız ? Bilin ki ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim. Artık Allah’a karşı çıkmaktan sakının ve bana itaat edin. Rabb’inizin sizler için yarattığı eşlerinizi bırakıp da, insanlar içinden erkeklere mi yaklaşıyorsunuz ? Doğrusu siz siniri aşmış (sapık) bir kavimsiniz. »

Yaptıkları çirkinliklerinin yüzlerine vurulmasından ve azapla korkutulmaktan rahatsız olan kavim, Allah’ın elçisini tehdit etmeye başladılar. Davasından ve tebliğinden vazgeçmediği takdirde sürgün edecekleri ve kovacakları tehdidinde bulundular. “Onlar şöyle dediler: Ey Lut! [bu davadan] vazgeçmezsen, iyi bil ki, sürgün edilmişlerden olacaksın.” (Şuara Suresi, 167) Bununla da kalmayarak, “Eğer sen doğru sözlü isen, bize Allah’ın azabını getir de görelim. Biz senin sözüne inanmıyoruz. Vadettiğin azabı getir de görelim.
Lut aleyhisselam onları azaptan korkuttuğu halde onlar inanmadılar ve sapıklıklarına devam ettiler ve böylece Allah’in azabını hak ettiler.
Hz. Lut’un amcası Hazret-i İbrahim ve hanımı Sârâ’nın yaşları hayli ilerlemiştir. Bir gün ziyaretlerine bir kaç genç gelir. Bu gençlere kızarmış bir buzağı ikram eden İbrahim aleyhisselam, yemeklere el sürülmediğini görünce telaşlanır. Sonra anlaşıldığı üzere bu gençler Cebrâil(a.s) ve bazı meleklerdir. Görevleri Lût kavmini yok etmektir. Bu sırada sohbet ederlerken melekler İshak aleyhisselamın müjdesini verirler. Bu müjde Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle geçmektedir; “Bir de ona salihlerden bir peygamber olmak üzere İshak’ı müjdeledik. Hem İbrahim’e, hem de İshak’a bereketler verdik. Her ikisinin soyundan mümin olan da var, nefsine apaçık zulmeden kafir de var.”
Hz İbrahim’den ayrıldıktan sonra genç delikanlı olarak Lut aleyhisselama misafir oldular. Hz. Lut onları evine aldı. Kavmi güzel ve genç delikanlıları görünce pis olan hisleri hortladı ve Lut peygamberin kapısına dayandılar.Ondan kendilerine bu delikanlıları teslim etmelerini istediler: «Lut’un kavmi, koşarak yanına geldiler. Daha önce de kötü işleri yapmaktaydılar. (Lut):” Ey kavmim ! İşte şunlar kızlarımdır (onlarla evlenin); sizin için onlar daha temizdir. Allah’tan korkun ve misafirlerimin önünde beni rezil etmeyin ! İçinizde aklı başında bir adam yok mu ! ” dedi » . Fakat onlar dinlemediler ve « Dediler ki: Senin kızlarında bizim bir hakkımız olmadığını biliyorsun. Ve sen bizim ne istediğimizi elbette bilirsin » .
Lut aleyhisselamın güçsüzlüğüne savunması üzerine«(Melekler) dediler ki: Ey Lut! Biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla dokunamazlar. Sen gecenin bir kısmında ailenle (yola çıkıp) yürü. Karından başka hiçbiri geride kalmasın. Çünkü onlara gelecek olan (azap) şüphesiz ona da isabet edecektir. Onlara vadolunan (helak) zamanı, sabah vaktidir » . Sodom kavminin helaki sabah vakti geldiği zaman gerçekleşti. O şehir’in altı üstüne geçirildi ve üzerlerine taşlar yağdırıldı. Lut aleyhisselamla olanlar kurtarıldı, karısı ise belasını buldu. Hz. Lut daha sonra Hicaz bölgesine gitmekle emrolundu ve vefatına kadar orada kaldı .
Peygamberimiz (s.a.v.) buyurmuştur ki: « On şey vardır ki, Lut kavmi onları yapmış ve o yüzden helak edilmiştir. Ümmetim ise onlara bir de kendisi katar. Bunlar livata, fındık gibi taşları sapanla atmak, güvercinle (kumar) oynamak, def çalmak, içki içmek, (özürsüz) sakal kesmek, (emir edilenden fazla) bıyık uzatmak, ıslık çalmak, el cırpmak, (erkekler için) ipek gömlek giymek, bir tane de ümmetim ilave eder ki; o da kadın kadına münasebette bulunmaktır »
Başka bir hadis-i şerifinde de iki cihan serveri peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) buyurmuştur ki: « Benden sonra en korkutuğum şey, ümmetimin Lut kavminin yaptığını yapmalarıdır.

01 Mart 2017 - 22:12 'de eklendi.

Lut Aleyhisselam ve Kavmi

Lut Aleyhi selam., Hazreti İbrahim’in [a.s] kardeşi Harran’ın oğludur. Hazreti İbrahim [a.s], yaşadığı bölgeden ayrılınca yeğeni Lut’u [a.s] da kendisiyle beraber Harran bölgesine götürdü.Fakat, bir müddet sonra Lut Gölü yanındaki Sodom bölgesine gitti ve buradaki insanlara ilahi mesajı iletmek üzere, peygamber olarak vazifelendirildi. Lut Aleyhisselam’ın peygamber olarak gönderildiği kavim, ahlaksızlık ve yakışıksızlık noktasında çok ileri […]

Etiketler :