gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

İskender Pala Uşaklılarla Söyleşti

Uşak Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Uşak’lı akademisyen İskender Pala’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde söyleşi programı gerçekleşti. Pala, dünyada en büyük mücadelenin kültür ve medeniyet alanında yürütüldüğünü vurguladı.Aslen Uşaklı olan İskender Pala Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programda Uşak halkına hitap etti. Batının kısa zamanlı bir geçmişi olduğunu ancak kendisini çeşitli algı çalışmalarıyla köklü bir tarihe oturtmak […]

İskender Pala Uşaklılarla Söyleşti
11 Şubat 2018 - 20:14 'de eklendi.

Uşak Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Uşak’lı akademisyen İskender Pala’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde söyleşi programı gerçekleşti.

Pala, dünyada en büyük mücadelenin kültür ve medeniyet alanında yürütüldüğünü vurguladı.Aslen Uşaklı olan İskender Pala Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programda Uşak halkına hitap etti. Batının kısa zamanlı bir geçmişi olduğunu ancak kendisini çeşitli algı çalışmalarıyla köklü bir tarihe oturtmak istediğini söyledi. Ortadoğu’daki gelişmeleri ve oyunları ele alan Pala, öz benliğe sahip çıkmanın önemine değinerek, “Batının bütün tarihi 3 bin yıla dayanır ama Ortadoğunun tarihi 30 bin yıla dayanır. Bunun farkında olmak lazım. Medeniyetin beşiği burası. Bütün Peygamberler Ortadoğu topraklarına gelmiştir. İnsanların burada hallihamur olduğunu, batı dediğimiz düşünce sisteminin çok sonraları türediğini iyi bilmek gerekiyor. Unutmamalı ki insanlar tarihinden, kültüründen uzaklaştıkça kimliksizleşir. Kimliksizleştikçeyse boyun büker. Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu durumda kendisi olabilmesi, kimliğine sahip çıkabilmesi, bu ülkenin insanı olarak hepimizin birlik ve bütünlük içerisinde olabilmesi şarttır. Bizim coğrafyamızdaki en büyük oyun, kültürümüzden ve medeniyetimizden kopartılma çabasıdır.” dedi.

Pek çok ülkede yer alan müzelerde Türkiye’de bulunması gereken eserlerin sergilendiğini aktaran ünlü yazar şöyle devam etti: “Modern, donanımlı, bilgili ve çok iyi durumdaki yabancı müzelerin içine koyulan çok sayıda eser bu toprakların, bu medeniyetlerin eserleri. Hepsi çalınmış, hırsızlık eseri olarak oralarda insanlara sunuluyor. Bugün savaşın olduğu topraklarda acaba kültür ve sanat adına ne tür savaşlar veriliyor ve bu savaşın arka planında neler var? Bugün bir Müslümanın bir damla kanı toprağa döküldüğünde dünyanın neresinde o kanın bir karşılığı olarak birilerinin biti kanlanıyor. Bugün orada bir kurşun atıldığında o kurşunun parası acaba dünyanın neresinde ve kimin cebine giriyor farkında olmalıyız. Kendi değerlerimizi ıskalamamalıyız.” diye konuştu. Pala, “Burası benim ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim kendi şehrim.” dediği Uşak’ta bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Salonu dolduran Uşaklılar Pala’nın sohbetini zevkle dinlediler.

Programa, Diriliş Ertuğrul dizisinde Kutluca rolünü başarıyla canlandıran ve İskender Pala’nın yeğeni olan Mehmet Pala da katıldı.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER