gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

HAYATTA TUTMAK İÇİN ZAMANLA YARIŞTILAR

Uşak Devlet Hastanesi acil servise giderek artan sırt ve göğüs ağrısı şikayeti ile müracaat eden 38 yaşındaki hasta Osman ERYİĞİT, Kalp Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Aydın Koç ve ekibi tarafından Uşak Devlet Hastanesinde zamanında ve başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Daha önce hiçbir sağlık sorunu olmadığını belirten hasta Osman ERYİĞİT bir hafta önce göğsünde […]

30 Eylül 2016 - 0:07 'de eklendi.

Uşak Devlet Hastanesi acil servise giderek artan sırt ve göğüs ağrısı şikayeti ile müracaat eden 38 yaşındaki hasta Osman ERYİĞİT, Kalp Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Aydın Koç ve ekibi tarafından Uşak Devlet Hastanesinde zamanında ve başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

1123212

Daha önce hiçbir sağlık sorunu olmadığını belirten hasta Osman ERYİĞİT bir hafta önce göğsünde ve sırtında başlayan bir ağrı olduğunu ve bu şikayetlerini dikkate almadan ağrı kesicilerle geçiştirmeye çalıştığını belli bir süre rahatlamanın ardından şikayetlerinin artması üzerine hastaneye acil polikliniğine müracaat ettiğini, burada yapılan ilk muayene sonrasında kendisinin daha kapsamlı değerlendirilmek üzere Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahı Uzmanlarına yönlendirildiğini çok kısa zamanda değerlendirme yapılarak ameliyat kararı verilerek Dr.Aydın bey ve ekibi ameliyatı yaptılar hayata yeniden tutumdum Tedavimin her aşamasında gerekli özeni gösteren acil çalışanlarına, Dr. Aydın bey ve ekibine teşekkür ederim. Ayrıca böyle donanımlı ve güzel hastanenin ilimizde olması bizler için büyük şans emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. dedi. Hastalık hakkında bilgi veren Op.Dr. Aydın Koç hastanın ilk muayenesinin acil serviste yapıldığını, yapılan ilk incelemelere göre hastada AORT diseksiyonu (Yırtılması) şüphesi olduğu için kendisine yönlendirildiğini, yapılan tetkik ve anjiyo işleminin ardından hastaya, AORT kapak yetmezliğine bağlı gelişmiş Aort damarının genişlemesi ve Aort yırtılması tanısının çok kısa bir sürede konulduğunu, yapılan hazırlık sonrasında hastanın aynı saatler içerisinde ameliyata alındığını söyledi. Ameliyatı gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Aydın Koç, hastalık ve yapılan ameliyat ile ilgili yaptığı açıklamasında; bu hastalıklarda tanı konulmasının ve müdahalenin hayati önem taşıdığını, zamanla yarış içine girildiğini zamanında yapılan bir müdahale ile hastanın yaşam şansı açısından çok önemli olduğunu, bu yüzden ekip olarak bu tip hastalıklara karşı sürekli hazırlıklı olduklarını, ileri düzey hastanelerde bile yapılması zor olan ve hastanın ölüm oranının yüksek olduğu böyle bir ameliyatı Uşak Devlet Hastanesinde, geçekleştirerek 38 yaşındaki genç bir hastayı sağlığına kavuşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Op. Dr. Aydın Koç insan hayatı için büyük risk oluşturan aort diseksiyonu (yırtılması) hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Koç; ‘’Aort damarı, vücudumuzda kalpten direkt çıkan en önemli ana atar damardır. Diğer büyük atar damarların köken aldığı kanın dağıtım bölgesi diyebiliriz. Aort damarı tüp şeklindedir ve göğüs boşluğundan aşağıya doğru ilerler karın bölgesinin arka duvarında seyreder ve kasıklara doğru ikiye ayrılarak sonlanır. Yapısal olarak diğer damarlara göre oldukça güçlü ve dayanıklı bir damardır.

Aort yırtılması nadir görülen ancak ölümcül hastalıklardan biridir. Yüksek tansiyona bağlı damar iç basıncının artması, damar sertliği ve ani gelişen travmalar (trafik kazası vs) aort yırtığının en önemli sebepleri arasındadır, aortun belli kısmının yeteri kadar gelişememesi, damar yapısında farklık olması (katman sayısının üç yerine iki olması gibi), aort damarını ilgilendiren ameliyat geçirilmiş olması ve doğuştan gelen genetik faktörler, bağ dokusu hastalıkları da yırtılma sebepleri arasında yer alır.

Aort yırtılmasının en önemli belirtisi ani gelişen göğüs ve sırt ağrısıdır. Ağrı öylesine şiddetlidir ki hastalar, sırtlarına ve göğsüne bıçak saplandığını ifade ederler. Ağrı ilk olarak yırtığın başladığı yerde hissedilir ve yırtık ilerledikçe yayılır. Göğüs üzerinde başlayıp sırt, boyun, çene, dişler ve kollara yayılabilir. Ağrı şiddeti farklılık gösterse de genelde çoğalarak hiç azalma olmadan seyreder.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER