gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

BAĞIŞLANAN HER ORGAN YENİ BİR HAYAT

3-9 Kasım 2016 tarihleri arası “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olması nedeniyle Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Bağlı bulunan hastanelerde, halkı ve sağlık personellerini bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla; faaliyetler planlanarak ve stantlar açılarak etkinlikler yapılmaya başlandı. Etkinlikler kapsamında Genel Sekreterliğe bağlı Uşak Devlet Hastanesi, ilçe hastanelerinde açılan stantta vatandaşların organlarını bağışlamalarına yönelik […]

BAĞIŞLANAN HER ORGAN YENİ BİR HAYAT
05 Kasım 2016 - 9:18 'de eklendi.

3-9 Kasım 2016 tarihleri arası “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olması nedeniyle Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Bağlı bulunan hastanelerde, halkı ve sağlık personellerini bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla; faaliyetler planlanarak ve stantlar açılarak etkinlikler yapılmaya başlandı.

o-b-2

Etkinlikler kapsamında Genel Sekreterliğe bağlı Uşak Devlet Hastanesi, ilçe hastanelerinde açılan stantta vatandaşların organlarını bağışlamalarına yönelik başvurular kabul edilirken, organ bağışı konusunda da çeşitli bilgiler veriliyor.

Hafta boyunca faaliyetler ve eğitimlerle farkındalığı arttırmak, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine engel olmak amacıyla vatandaşlar duyarlı olmaya davet edilecek.

Uşak İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın ATLI haftanın önemini şu sözlerle ifade etti: “Amacımız ülkemizde organ bağışı bilincinin yerleşmesine, gelişmesine, yaygınlaşmasına organ bağışının artmasına katkıda bulunmaktır. Ülkemiz insanı yardımseverdir. İnancımız insanların birbirlerine yardımlaşmasını, dayanışmasını emreder. Kitle iletişim araçlarının ve Medyanın da ‘organ bağışı duyarlılığı’ konusunda halkımızın bilinçlendirilmesine etkinliğini kimse tartışamaz. Ülke olarak halen organ bağışının yüzde 80 oranında canlıdan yüzde 20’si ise kadavradan elde ediliyor. Hep birlikte amacımız bu oranı tam tersine çevirmek olmalıdır. Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması, sayesinde; insanların ihtiyacı olduğunda organ bulabilmesine olanak tanıyacaktır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası önderliğinde tüm halkımızın organ bağışında katılımlarını gönülden desteklemekteyiz. Tüm arkadaşlarımıza da çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederim. Dedi.

Etkinliklerin ilk gününde Uşak Devlet Hastanesi Poliklinik girişinde açılan stantta 34 kişinin  ilçe hastanelerinde yapılan çalışmalarla beraber organ bağışında bulunan kişi sayısının 52  ulaştığı bilgisine varıldı. Stantta Yaşar Akar İlkokulu Öğrencilerinin yazdığı şiir ve karikatürler de sergilendi. Etkinlik diyaliz ünitesinde yapılan kokteylle devam etti.

Etkinlikler hakkında bilgi veren Uşak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Barış DİNDAR stant ve bilgilendirme işlemlerinin hafta boyunca devam edeceğini, ayrıca Organ Doku Bağış Koordinatörlüğü vasıtasıyla tüm yıl boyunca hastanelerinde organ doku bağışının kabul edildiğini belirtti.

o-b-1

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER