gazete uşak, uşak haber, uşak gazete, son dakika uşak

ANNELER VE BEBEKLER EMZİRME HAFTASINI KUTLADI

Her yıl 1-7 Ekim tarihinde kutlanmakta olan Emzirme Haftası dolayısıyla Uşak Devlet hastanesinde düzenlenen etkinlikte, anne sütünün önemini ve emzirmenin faydalarını vurguladı. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarına paralel bir şekilde 1991 yılından itibaren ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları […]

ANNELER VE BEBEKLER EMZİRME HAFTASINI KUTLADI
06 Ekim 2016 - 18:28 'de eklendi.

Her yıl 1-7 Ekim tarihinde kutlanmakta olan Emzirme Haftası dolayısıyla Uşak Devlet hastanesinde düzenlenen etkinlikte, anne sütünün önemini ve emzirmenin faydalarını vurguladı.

emzirme-haftasi

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarına paralel bir şekilde 1991 yılından itibaren ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ yürütülmektedir. Bu program dahilinde ‘Bebek Dostu Hastane’ olan Uşak Devlet Hastanesi bebek ve anne sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik açtığı ‘’Gebe okulu ‘’ ile hizmet vermektedir.

Etkinlikte başta Uşak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Dr. M.Serdar Akkuş olmak üzere Uzmanlar ve eğitim hemşireler, annelere emzirme ve diğer konular hakkında detaylı bilgiler verdi. Uşak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Dr. M.Serdar Akkuş bilgilendirme eğimleri başta olmak üzere birçok çalışmanın da sürekli olarak Uşak Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Bölümü bünyesinde sürdürüldüğünü söyledi.Bebek Dostu Hastane unvanı almış bir hastane olarak bizde bu haftada hastanemizde bazı etkinlikler düzenlemekteyiz. Çocuk polikliniklerinde, doğum ve çocuk servislerinde anne sütü ve emzirmenin önemi ile ilgili sadece etkinlik haftası değil Gebe okulunda sürekli olarak annelere ve hastane çalışanlarına eğitimler verilmektedir.

Bu kapsamda düzenlenen etkinlikte açıklama yapan Uşak Kamu hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr.M. Fatih Zeren; Bebek beslenmesinde ilk 6 ay boyunca anne sütü verilmesinin önemli olduğunu, bebeğin beslenme, büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunması için anne sütünün ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklandığı belirtti. Emzirme konusunda farkındalık yaratmak üzere ülkemizde her sene 1-7 Ekim tarihleri arasında Emzirme Haftası’nın kutlanmakta olduğu belirtilerek, Hastanemizde Gebe okulu 2015 Mayıs ayı itibari ile hizmete başlamıştı. Açıldığı günden itibaren 445 anne adayımıza sertifikalı eğitim verilmiştir.Aynı zamanda 2016 ocak ayından itibaren 5143 gebeye, 1953 emziren annelere ve 268 anne otelinde kalan misafirlerimize günlük eğitimler verilmiştir. Gebe okulumuzda eğitimlerimiz her ay 3 günlük süre ile;- Normal Doğum -Gebelik Süreci -Doğum süreci -Lohusalık Süreci -Bebek Bakımı -İlk Yardım -Emzirme Eğitimi-Ek gıdaya geçiş konularında Kadın Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı Uzmanı, Anestezi Uzmanı, Diş Hekimi, Psikolog, Fizyoterapist, Çocuk Gelişim Uzmanı, Diyetisyen, Diyabet Eğitim Hemşiresi ve Gebe-Emzirme Eğitim Hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmektedir.

Gebe okulu ile Anne ve baba adaylarını bilgilendirerek, doğum ve doğum sonrası süreçte korku, Bilgisizlik ve Endişelerini gidererek anne adaylarımızın bilinçli bir şekilde doğum yapmalarını sağlamak, Normal doğuma teşvik ederek doğumun doğal sürecini bozmadan anne ve bebek sağlığını korumak, bebeklerimizin ilk 6 ay sadece Anne Sütü ile 6.aydan itibaren Anne Sütü+ ek gıdalarla 2 yaşına kadar doğru emzirmenin sürdürülmesidir.

Emzirmе Hаftаsı еtkinliği kаpsаmındа аilеlеrе brоşür, gebe okulunda eğitimlere özverili şekilde devam eden annelere ‘’Yılın Annesi Belgesi’’ verildi. Ayrıca eğitim veren uzmanlara ve eğitim hemşirelerine teşekkür belgesi taktim edilerek etkinlik kokteyl ile sona erdi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER